fbpx

Андріївські вечорниці

Свято Андрія – це одне з тих свят, де переплелися християнство та язичництво, тож друга назва цього свята – Калита. Так само називається обрядовий хліб, який випікається в цей день і має форму кола – символ сонця та нескінченності.

   Калита (калата, маламай),  яка своїм корінням йде в язичництво, випікалася перед святом зимового сонцестояння, саме тому вона має  сонцеподібну форму. Ймовірно, що ще до приходу християнства на ці землі, вона мала зв’язок з давніми дівочо-парубочими гуляннями на честь народження світила.

   Традиційно на свято Андрія, яке випадає на 13 грудня, влаштовувалися вечорниці, на які збиралися неодружені хлопці та дівчата з усього села. Були ж бо вечорниці буденні, коли збираючись разом, працювали – ткали, вишивали, а були святкові, то на Андрія вечорниці були неодмінно святкові.

   З проведенням андріївських вечорниць пов’язано багато обрядів, одне з них – кусання калити. Тож збираючись разом, дівчата приносили борошно, родзинки, мак, замішували тісто та пекли особливий калач у формі сонця – калиту. 

   На передодні свята 10 грудня 2021року в Рівненському природничо-математичному ліцеї «Елітар» в 10 класі фізико-математичного профілю відбулися Андріївські вечорниці. Дівчата підготували смаколики та провели веселі конкурси.

Класний керівник 10 ФМ: Турченюк І.В

Андріївські вечорниці 10 фм 2021 — Google Фото

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on email